Sanat ve Tarihe Desteğimiz

Mimarlarla profesyonel işbirliğine büyük önem veren Siemens markamız, mimari alanında çeşitli sosyal projelere destek olur. Dünyaca tanınmış mimar ve tasarımcıları Türkiye’de buluşturarak proje ve mesleki yaklaşımlarını profesyoneller, akademisyenler ve öğrencilerle paylaşmalarını sağlayan Arkimeet Konferansları, uzun yıllardan beri katkıda bulunduğumuz girişimlerden biridir. Bu konferanslar çerçevesinde, Türk mimarların yanı sıra Özgürlük Kuleleri’nin baş mimarı Daniel Libeskind de Siemens’in sponsorluk yaptığı isimler arasında yer almıştır.

Zeyrek Evleri UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenmelerine karşın yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya idi. Bu nedenle Ulusal Ahşap Evler Derneği’nin öncülüğünde başlatılan “Tarihe Sağlam Bir Çatı” kampanyası çerçevesinde ilk Zeyrek Evi restorasyonunun sponsorluğunu Siemens üstlendi. Restorasyon kapsamında, başta çatı olmak üzere evlerin tüm ahşap elemanları ve süslemeleri tamir edilerek kurtlanmanın önüne geçildi.

Osmanlı kentsel mimarisinin eşsiz örnekleri olan Zeyrek Evleri, tüm dünyada yalnızca 754 sit alanını kapsayan UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Restorasyon kampanyası UNESCO, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi tarafından desteklenmektedir.